A nagy építkezés mellett kinyitottuk a nagy kemencét is, a sárkányt, hogy megnézzük, hogy sikerült az előző heti kerámia égetés. Remekül :)
Képeket itt találsz a kész tárgyakról: http://www.flickr.com/photos/mikebudapark/sets/72157626969061107/
Kicsit a háttérről. A tűz mestersége egyike a számtalan mesterségnek (parfüméria, gyógynövények...). A tűzzel és az anyagmegmunkálással foglalkozik. Azt a folyamatot követi végig, amin az emberiség is végigment a tűzzel való megismerkedése során. Ez azért is érdekes, mert a tűz felhasználása egy hihetetlen ugrást jelentett a történelmünkben. Segítette a letelepedést, védelmet adott, lehetővé tette az anyagok átalakítását, átalakította a táplálkozásunkat... és ezeken keresztül szabad energiát biztosított új fejlődési lépések megtételéhez, kinyitotta a jövőt. A tűz megjelenik a különböző népek mítoszaiban, vallásokban.
A műhely a tűz szerzés, szállítás, őrzés, gyújtás lépéseivel kezdődik, majd a hideg és aztán a meleg anyagok megmunkálásával folytatódik a hőmérséklet emelkedésével az egyre magasabb hőfokok felé (kerámia, fém, üveg).
A tűz mesterségének, csakúgy mint a többi mesterségnek, a célja, hogy a gondosságot, folyamatosságot és a tónust fejlessze a résztvevőkben. Ez egy reflektív munka, együtt alakul át az anyag és az ember. Megfigyeljük a mesterség végzése alatt a belső állapotainkat, a felmerülő nehézségeket és az arra adott válaszokat és keressük a fenti 3 tulajdonságnak a legmegfelelőbb arányát.
A tűz mestersége keretében épült a mikebudai sárkány, egy kínai típusú kemence, ami alkalmas 1200 fok elérésére és ezzel kerámia készítésre, sőt üveg olvasztásra is. A sárkány téglákból, agyagból és egy fém kéményből épült. 8 kamrája van. A kamrák csak egy sor téglával vannak belül elválasztva, a légterük összeér, így az egész tulajdonképpen egy egybefüggő, lassan emelkedő cső, ami egy kéményben végződik. Az első kamrába rakjuk a nagy tüzet, ami egy bizonyos pont után már végighúz az egész rendszeren és a kémény tetején bukkan ki (hihetetlen látvány). Belül üvegesen izzik minden, a kémény alja vörösen izzik, a tetejéből pedig dől a láng. A nagy tűz utáni kamrában kiégetendő agyagtárgyak vannak, aztán megint egy kamra arra, hogy fát dobjunk bele és így tovább növeljük a hőfokot felfelé, aztán megint tárgyak, majd tűztér és így tovább. A kerámiaégetés során megpakoljuk a kiégetésre szolgáló kamrákat, majd betapasztjuk a nyílásokat és elkezdjük felfűteni a rendszert. Mivel fokozatos felfűtésre van szükség az egész folyamat több, mint 8 órát tart. A hőmérsékletet termométerrel figyeljük és próbáljuk kontrollálni, néha sikerül, néha nem. Mindez jó lehetőség, a gondosság, folyamatosság, tónus fejlesztésére, 8 óra alatt sok minden történik az emberben :)
Itt találsz egy videót a sárkány megépítéséről: http://vimeo.com/25051469